اخبار

انتخاب سرگروه های نظارت بر کتاب فرآیندی گام به گام و تدریجی است

انتخاب سرگروه های نظارت بر کتاب فرآیندی گام به گام و تدریجی است
محمد سلگی مدیر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی درباره برخی تغییرات صورت گرفته در اداره کتاب توضیحاتی ارایه کرد.

محمد سلگی مدیر دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اقدامات هیات نظارت بر اجرای ضوابط نشر عنوان کرد: هیات نظارت بر ضوابط نشر که در دولت جدید تشکیل شده و از اردیبهشت سال ١٣٩٣ فعالیت خود را آغاز کرد؛ پس از انجام پاره ای اقدامات اساسی همچون تصویب آیین نامه ها، دستورالعمل ها و شیوه نامه ها، بررسی و تایید کارگروه های استانی کتاب را در سال ١٣٩٤ در دستور کار خود قرار داد. لذا از خرداد ٩٤، بررسی و تایید اعضای کارگروه های ٥ استان را (که از قبل، کارگروه های نظارت بر کتاب در آن ها تشکیل شده بود) شامل خراسان رضوی، قم، کرمان، اصفهان و آذربایجان شرقی در دستور کار خود قرار داد.

وی افزود: در ادامه روند بررسی و تایید کارگروه های استانی، ٤ کارگروه جدید استان های همدان، فارس، یزد و خوزستان در دستور کار قرار گرفتند. به موازات این اقدامات بررسی کارگروه نظارت تهران نیز در دستور کار بود. لذا تغییر و تحول در کارگروه های تهران و استان ها از خرداد سال جاری  آغاز و در دیماه ٩٤ اعضای کارگروه ها به تصویب هیات مرکزی نظارت بر ضوابط نشر کتاب رسیدند.

سلگی تاکید کرد: از آنجا که برخی کارگروه های استانی هنوز تکمیل نشده اند و یا برخی افراد معرفی شده تایید نشده اند، بررسی اعضای باقیمانده در جریان است.

سلگی ضمن رد تصمیم و اقدام شخصی در تایید سرگروه ها ی بررسی کتاب گفت: انتخاب سرگروه ها طی یک فرآیند صورت می گیرد. این فرآیند با پیشنهادهای اداره کل کتاب، معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و بررسی و تصویب کمیته تخصصی هیات نظارت و هیات مرکزی نظارت انجام می شود.  

وی ادامه داد: سرگروه های پیشنهادی پس از بررسی اولیه در اداره کتاب و تایید معاون امور فرهنگی، توسط کمیته تخصصی هیات نظارت مورد بررسی قرار می گیرند و اسامی جهت تصمیم نهایی به صحن هیات مرکزی نظارت بر ضوابط نشر ارسال می شود.  بنابراین ادعای انتخاب شخصی اعضای کارگروه های نظارت بر اجرای ضوابط نشر از جمله کارگروه تهران کاملا بی پایه است.

وی با اشاره به فرآیند بررسی کاندیداهای پیشنهادی برای حضور در هیات های نظارت استانی عنوان کرد: هیات نظارت و کمیته تخصصی آن، ضمن بررسی سوابق علمی، پژوهشی، تجارب، اشراف بر مقوله ضوابط نشر و دیگر معیارها، سوابق کلیه کاندیداها را به دقت مورد مطالعه قرار می دهد. برخی را تایید و برخی را رد کرده و استان ها و تهران در مواردی افرادی را به عنوان جایگزین معرفی کرده اند. ضمنا برخی از سرگروه های پیشین نیز در مسئولیت های خود ابقا شده اند. همچنین در برخی موضوعات، جهت سهولت، سرعت و افزایش دقت در ارزیابی آثار، شاخه های جدیدی تاسیس شده است.

 

مدیر اداره توسعه کتاب و کتابخوانی همچنین درباره مجوز چاپ به برخی کتاب ها و گزارش های رسانه ای درباره آن ها عنوان کرد: قصد پاسخگویی جزئی به موارد ذکر شده را نداریم. فی المثل در گزارشی به کتابی اشاره شده، حال آنکه آن اثر فاقد مجوز چاپ است یا اینکه کتاب چند سال قبل مجوز گرفته اما در گزارش های رسانه ای، تاریخ صدور مجوز سال ١٣٩٣ یا ١٣٩٤ ذکر شده است.

وی افزود: صرف نظر از این نکته، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با دو صورت مساله روبه روست. پاره ای موارد، همچون گزارش های مندرج در برخی از رسانه ها به چاپ برخی آثار ایراد دارند و از سوی دیگر پاره ای از گزارشات معترض به سخت گیری وزارت فرهنگ و ارشاد در ممیزی آثار هستند.

سلگی تشکیل کارگروه تجدید نظر را یکی از اقدامات دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی برای این منظور دانست و گفت: در مواجهه با مورد اول، اداره کتاب از اردیبهشت ١٣٩٤ و بعد از نمایشگاه کتاب تهران کارگروهی تحت عنوان کمیته تجدید نظر را مامور کرده تا تمامی گزارش هایی که حاوی نگرانی در باب محتوای آثار است را بررسی کند. نتایج متفاوتی از این بررسی ها حاصل شده است. در مواردی بسیار محدود اعتراض وارد بوده و اثر غیر قابل چاپ شناخته شده است. در مواردی اصلاحاتی به کتاب وارد شده است و در بسیاری از موارد نیز اعتراضات وارد نبوده است. این رویه کماکان ادامه دارد. شورای کتاب و کمیته تخصصی هیات نظارت، در بررسی و اعلام نظر در خصوص این دسته از آثار کمیته تجدید نظر را همراهی کرده اند.

وی افزود: در مواجهه با مورد دوم، یعنی سخت گیری های احتمالی، هم روش مورد اول اجرا می شود و شکایات رسیده از مولفان و ناشران مورد بررسی قرار می گیرند. در هر دو حالت با ناشر یا پدیدآورنده اثر مذاکره و گفت و گو می شود.

سلگی در پایان خاطرنشان کرد: اداره کتاب تلاش دارد از سویی پاسدار ضوابط نشر و ارزش های انقلاب و اسلام باشد و هم اینکه به رشد و توسعه نشر کشور که ضامن توسعه فرهنگ کشور است، مدد رساند. اجرای این نظارت سخت و توان فرساست و اداره کتاب در این زمینه از رسانه ها، که پیشروان جبهه فرهنگی کشورند، انتظار حمایت، همراهی و مساعدت دارد.

۱۷ اسفند ۱۳۹۴ ۰۹:۳۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید