«آیین­ نامه انتخاب ناشر نمونه سال کشور»

 

مقدمه:

به منظور تشویق و ترغیب ناشران تأثیرگذار در ارتقاء سطح و توسعه نشر حرفه‌ای، ایجاد خلاقیت، الگوسازی برای انتشار آثار ارزشمند فرهنگی و همچنین مشارکت در اعتلای سطح فرهنگِ عمومی جامعه و در راستای اجرای بند 10 ماده 14 مصوبه 660 شورای عالی انقلاب فرهنگی و به استناد بندهای 12 و 13 ماده 2 قانون اهداف و وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، آیین­ نامه انتخاب ناشر نمونه سال کشور به شرح زیر تدوین می‌شود:

 

ماده 1: فراخوان

دبیرخانه انتخاب ناشر نمونه سال، همه ساله در ابتدای بهمن ماه، با صدور فراخوان و اعلام کتبی به ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و تشکل‌های نشر، از تمامی ناشران فعالِ دارای پروانه نشر معتبر، دعوت به‏ عمل می‏ آورد تا پایان وقت اداری 30 بهمن­ ماه، مدارک و مستندات مربوط به فعالیت‌های خود را به همراه نمونه کتاب‌های چاپی (چاپ اول) به دبیرخانه ارسال نمایند.

 

ماده 2: اعضاء هیأت داوران

برای انتخاب و معرفی ناشر نمونه سال، در دو بخش بزرگسال و کودک و نوجوان، هیأت داوری متشکل از اعضای زیر با حکم معاون امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تشکیل می‌شود:

1-    مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی (رئیس هیأت)

2-    نماینده اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران

3-    نماینده اتحادیه تعاونی‌های ناشران کشور (به نمایندگی از ناشران شهرستانی)

4-    نماینده انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان

5-    دو نفر صاحب‌نظر و کارشناس در حوزه کتاب‌های بزرگسال (به پیشنهاد تشکل‌های نشر و تایید معاون امور فرهنگی)

6-    یک نفر صاحب‌نظر در حوزه محتوایی به پیشنهاد دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی و تأیید معاون امور فرهنگی و یک نفر صاحب‌نظر در حوزه تصویرگری کتاب­ های کودک و نوجوان به پیشنهاد انجمن فرهنگی ناشران کودک و نوجوان

7-    معاون دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی (دبیر هیأت و رئیس دبیرخانه)

ماده 3:

دبیرخانه انتخاب ناشر نمونه سال، به منظور انجام کلیه مراحل اداری و اجرایی (از قبیل تنظیم و سفارش آگهی، دریافت آثار و طبقه‌بندی آن‏ها، هماهنگی و برگزاری جلسات، اخذ اطلاعات از خانه کتاب و دبیرخانه‏ های جوایز فرهنگی مورد تأیید‌ معاونت فرهنگی)، در دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی تشکیل می‌شود.

تبصره1: دبیر هیأت، رئیس دبیرخانه انتخاب ناشر نمونه سال خواهد بود که با حکم معاون امور فرهنگی به این سمت منصوب می‌شود.

 

ماده 4:

در هر یک از بخش‏ها و حوزه­ های زیر ناشر نمونه سال انتخاب می شود:

الف)بخش اصلی:

1-    حوزۀ ناشران خصوصی تهران و قم:  ناشران کتاب‌های بزرگسال، کودک و نوجوان؛ هر حوزه یک ناشر

2-    حوزۀ ناشران خصوصی شهرستان: ناشران کتاب‌های بزرگسال، کودک و نوجوان؛ هر حوزه یک ناشر شهرستانی

3-    حوزۀ ناشران غیر خصوصی: ناشران کتاب‌های بزرگسال، کودک و نوجوان در کل کشور؛ هر حوزه یک ناشر

تبصره1: در بررسی و گزینش ناشران نمونه سال شهرستان، توجه به توان و امکانات موجود در استان محل فعالیت ناشر، ضروری است.

تبصره 2: در صورتی که در هر یک از حوزه‏ های یاد شده، جمع امتیازات دو یا چند ناشر مساوی (و البته بیش از دیگران باشد)، این ناشران مشترکاً به عنوان ناشر نمونه سال معرفی خواهند شد.

تبصره 3: داشتن حسن سابقه و رعایت حقوق پدیدآورندگان، بر اساس قانون حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان و هنرمندان، از شرایط اصلی انتخاب ناشر نمونه سال است.

تبصره 4: عنوان ناشر نمونه برای ناشران غیرخصوصی، صرفاً به آن دسته از ناشرانی تعلق می‌گیرد که دارای آثار برجسته و فاخر در حوزه‌های مختلف موضوعی هستند و ناشران خصوصی قادر به انتشار این نوع آثار، نیستند.

ب) بخش جنبی:در بخش جنبی هیأت داوران، از ناشرانی که حداقل در یکی از معیار­های مندرج در جدول یک، کارهای بدیع خلاقانه یا نوآورانه انجام داده باشند، تقدیر به عمل آورد.

تبصره1: به منظور ایجاد انگیزه در بین ناشران خصوصی تازه تأسیس (با قدمت حداکثر 3 سال)، از ناشری که بهترین عملکرد را دارد، تقدیر می‏- شود.

تبصره2: هیأت داوران، علاوه بر انتخاب و معرفی ناشران برگزیده و شایسته تقدیر ، می‌تواند از ناشر یا ناشرانی که خدمات ویژه و برجسته­ای در راستای توسعه نشر انجام داده‏ اند، ، تقدیر به‏ عمل آورد.

ماده5: معیارهای انتخاب

ناشران نمونه سال، براساس معیارهای مندرج در جدول انتخاب خواهند شد:


جدول 1. معیارهای ارزیابی ناشران برگزیده سال


ردیف

معیارها

درصد سهم

حداکثر امتیاز

1

تعداد عنوان‏ های تألیفی چاپ اول اعلام وصول شده، با در نظر گرفتن تعداد صفحات و قطع کتاب (هر عنوان حداکثر سه امتیاز)

15%

150

2

تعداد عنوان‏ های ترجمه چاپ اول اعلام وصول شده، با در نظر گرفتن تعداد صفحات و قطع کتاب (هر عنوان حداکثر دو امتیاز)

10%

100

3

تعداد عنوان ‏هایی که ناشر حق نشر آن را براساس قرارداد معتبر به یکی از ناشران خارجی واگذار کرده است. اعتبار قرارداد از سوی داوران ارزیابی خواهد شد. (هر عنوان حداکثر 5 امتیاز)

5%

50

4

تناسب کتاب ‏های ناشر با نیازهای علمی و فرهنگی جامعه

7%

70

5

کیفیت ارایه آثار از حیث امور  ویرایش فنی حروفچینی، صفحه‌آرایی و چاپ و صحافی

5%

50

6

تعداد کتاب‌هایی که به عنوان کتاب سال جمهوری اسلامی ایران و جایزه جلال آل احمد برگزیده شده‏اند (هر عنوان حداکثر 20 امتیاز).

10%

100

7

تعداد کتاب‌هایی که در جشنواره‌های معتبر داخلی جایزه گرفته‏اند، مانند کتاب سال دانشجویی، کتاب سال ولایت، جشنواره کانون، ‌جشنواره رشد و.... (هر عنوان حداکثر 5 امتیاز)

5%

50

8

نوآوری و ابتکارات مرتبط با توسعه نشر کشور

5%

50

9

پاسداری از زبان فارسی و توجه به ویرایش ادبی به خصوص در آثار ترجمه

7%

70

10

برپایی غرفه در نمایشگاه‌های معتبر خارجی و مورد تأیید معاونت امور فرهنگی با هدف ترویج ارزش‌های  ایرانی- اسلامی و حضور در بازارهای جهانی با هزینه شخصی

4%

40

11

انتشار کتاب‌های ارزشمند، بدیع و نوآورانه

5%

 50

ردیف

معیارها

درصد سهم

حداکثر امتیاز

12

بهره‌مندی از گروه‌های کارشناسی یا هیأت علمی (به تناسب موضوع فعالیت ناشر)

4%

40

13

فعالیت تخصصی موثر در یک یا چند حوزه موضوعی مشخص

4%

40

14

انتشار آثار علمی به زبان ساده در جهت گسترش دانش عمومی

4%

40

15

کودک و نوجوان

تعداد عناوین کتاب‌های تصویرگری و هنری چاپ اول اعلام وصول شده با نگاه فرهنگ ایرانی- اسلامی

10%

100

بزرگسالان

طراحی روی جلد کتاب‏ها

4%

سایر معیارها به انتخاب داوران

6%

 

 تبصره1: به کتاب‌های ردیف6 و 7 که رتبه تقدیری جوایز را کسب کرده‌اند نصف امتیاز تعلق خواهد گرفت.

تبصره 2: کتاب‌های افست مورد داوری قرار نمی‌گیرند.

ماده6: نحوه داوری

1-    دبیر هیأت، کلیه اطلاعات مورد نیاز را براساس شاخص‌های جدول یک، آماده و در اختیار هیأت داوران قرار می­دهد.

2-    دبیر هیأت براساس اطلاعات خانه کتاب، تعداد کتاب‌های چاپ اول هر ناشر را مشخص و همراه با اطلاعات و نمونه کتاب‌های ارسال شده از سوی ناشر، در اختیار هیأت داوران قرار می‌دهد.

3-    دبیر هیأت، فهرست ناشران دارای اثر برگزیده در آخرین دوره جشنواره‌های معتبر فرهنگی (مورد تأیید معاونت فرهنگی) را از دبیرخانه هر جایزه یا جشنواره اخذ و در اختیار هیأت داوران قرار می‌دهد.

4-    هیأت داوران با بررسی کتاب‌های چاپ اول ناشران و دیگر مستندات، بر اساس معیارهای مندرج در جدول یک، برگه‌های داوری را تکمیل و پس از امضاء، به رئیس هیأت تحویل می­ دهند.

5-    پس از محاسبه امتیازات و مشخص ‏شدن ناشران برگزیده و پس از استعلام از مراجع ذیصلاح و تأیید نتایج از سوی معاون امور فرهنگی، رئیس هیأت بیانیه هیأت داوران را تهیه و در اختیار دبیرخانه قرار می­دهد.

6-    دبیرخانه، ناشر حائز بالاترین امتیاز در هر بخش و حوزه را به عنوان ناشر نمونه سال (بر اساس موارد مندرج در ماده 5) معرفی خواهد کرد.


ماده7:

میزان جوایز ناشران برگزیده شایسته تقدیر با پیشنهاد مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی و تأیید معاون امور فرهنگی تعیین و به منتخبان اهدا خواهد شد.

 

ماده 8:

اعتبار لازم جهت اجرایی شدن این آیین‌نامه، به پیشنهاد مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی تعیین و در سرجمع اعتبارات سالانه معاونت امور فرهنگی لحاظ می‌گردد.

 

ماده 9:

لوح ناشران برگزیده و شایسته تقدیر، توسط رئیس جمهور امضاء می‏ شود.

 

ماده 10:

این آیین‌نامه در 10 ماده و  9 تبصره تنظیم و در تاریخ 93/12/09 به تأیید معاون امور فرهنگی رسید و از تاریخ ابلاغ لازم‌ الاجراست.